OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
RADÍME Záhradkárom

 Vitajte v sekcii RADÍME  Záhradkáromm

RADÍME  Záhrada v januárim

 

Ošetrujeme
V tomto období je aj čas na opravu náradia, na čítanie odbornej ovocinárskej literatúry a na plány do budúcnosti.


Môžeme začať s rýchlením pažítky, čakanky,... Za oknom v črepníku môžeme pestovať žeruchu záhradnú, ktorú budeme konzumovať v surovom stave.

Pravidelne kontrolujeme sklady ovocia a zeleniny a dbáme na to, aby teplota v skladoch neklesla pod bod mrazu a nevystúpila na 10 stupňov.

V tomto období máme možnosť nalákať vtákov - neoceniteľných pomocníkov ochrany proti škodcom a vytvoriť im podmienky k trvalému hniezdeniu. Pretože mnohé druhy vtákov hniezdia v dutinách, práve v prípade stromov prichádzajú k slovu tradičné vtáčie búdky.
 
1. januárový týždeň  
V januári býva chladnejšie ako v decembri. Ak je dosť snehu rastlinám to nevadí. Ak je pôda zamrznutá, zabudneme na práce v záhradke. Teraz je najvhodnejšie obdobie doplniť si teoretické a praktické záhradkárske vedomosti. Teplejšie a jasnejšie dni využijeme na všetky užitočné práce.

Pravidelne kontrolujeme studené parenisko. Pri miernych dňoch vetráme a pri chladných nociach ho chránime napr. aj starým kobercom.


Striasame a odstraňujeme ťažký sneh zo vždyzelených kríkov a stromov a z konárov stromov, čím ich chránime pred poškodením. Nalomené konáre treba hneď priviazať a ranu zatrieť štepárskym voskom

Ak sme vysadili dvojročné rastliny, ktoré majú kvitnúť na jar, neskôr, môže ich mráz vytlačiť zo zeme. Preto ich po mrazoch vtlačíme do zeme.

Začíname sa pripravovať na výsev kvetinových semien. Je vhodné obdobie na výsev begónií a muškátov, ktoré potrebujú dlhší čas, aby dorástli do veľkosti, kedy kvitnú. Treba ich zasiať, čo najskôr. Obe rastliny potrebujú pri klíčení teplo. Vysievame ich preto doma do kvetináčov, a neskôr ich môžeme ďalej pestovať v skleníku.

Jazierka a malé vodné nádrže udržiavame bez ľadu. Ryby v záhradnom rybníku potrebujú kyslík a hnilobné plyny musia mať možnosť unikať. Treba včas do vody postaviť zväzok trsti alebo balík slamy, prípadne doskou chrániť malé miesto pred zamrznutím.


2. januárový týždeň  
Pravidelne kontrolujeme uskladnené ovocie a zeleninu, hnilé plody odstránime. Za priaznivého počasia sklad vetráme.

Pokračujeme v kontrole studeného pareniska, vetráme pri teplom počasí a chránime pri chladnom počasí.

 Ak máme v záhradke rebarboru, môžeme ju rýchliť prikrytím jej trsov krabicou, debničkou alebo vedrom naplneným slamou. O niekoľko týždňov by mali začať rásť listy s vybielenými stonkami, ktoré po dosiahnutí dostatočnej veľkosti zberáme.

Kontrolujeme mladé stromčeky. Niekedy môžu rásť veľmi rýchlo, preto im skontrolujeme aspoň raz do roka úväzy, či sa nezarezávajú do kmeňa. Dá sa to napraviť. Kmene stromov chránime náterom z vápenného mlieka pred poškodením mrazom.

V tomto týždni je vhodné začať s veľkými a náročnými plánmi – napríklad s opravou drenáže. Najmä ak nám zostávajú niektoré časti záhrady podmáčané alebo nám trávnik bujne zarastá machom. Ak nám to nedovolí zamrznutá pôda, odložíme prácu na ďalší týždeň. Melioračné práce vyžadujú veľa kopania, dnes si už môžeme dať túto prácu urobiť záhradným firmám. Ak si chceme vylepšiť trávnik, najprv odstránime trávu, vykopeme prívody a rozmiestnime drenážne trubky tak, aby odvádzali vodu do spodnej časti vsakovacej vrstvy. Najlepšie je použiť vzor „stromček“.

Počas priaznivého počasia si môžeme založiť nový trávnik. Pozemok dôkladne pripravíme. Vytvoríme rovný povrch bez burín, na ktorý bude položený trávny koberec. Počas suchého počasia treba novozaložený trávnik pravidelne zalievať. Po dlhotrvajúcich mrazoch ho musíme mierne pritlačiť do zeme.

3. januárový týždeň
Za priaznivejšieho počasia vykonávame zemné práce. Pokračujeme v zimnom rýľovaní. Prekopanie pôdy napomáha jej štruktúre, najmä, ak do nej môžeme zapraviť organickú hmotu. Ak sme zrýľovali záhradu na začiatku zimy a počasie bolo mierne, mohli vzísť semienka burín. Preto pôdu okopeme skôr, než sa burina rozrastie.


Ak treba presvetliť kry v okrasnej záhrade, zrežeme staršie konáre, čo najtesnejšie pri zemi a mladšie skrátime. Takto zachováme prirodzený rast krov. Zrezané výhonky môžeme použiť na rýchlenie vo váze. Aj v tomto mesiaci možno prinášať do domu „barborky“. Čím neskoršie v zime konáriky z čerešní, višní, sliviek a iných drevín odrežeme, tým rýchlejšie vo váze vykvitnú.

Presvetľujeme aj staršie ovocné stromy, pričom vyrežeme staré a suché konáre. Staré stromy s malými plodmi zmladíme – zrežeme ich hlboko až do starého dreva.

Pripravujeme sa na preštepovanie. Preštepujeme stromy, ktoré bujne rastú, alebo zle rodia, alebo kultivary sú nevyhovujúce (chuťové vlastnosti, náchylnosť na choroby). V tomto období odoberáme vrúble a zakladáme ich do chladnej miestnosti do piesku alebo na severnej strane domu, aby boli do polovice v zemi. Vrúble odoberáme zo slnečnej strany materského stromu.

Skontrolujeme rastliny na skalke, či ich mráz nevytiahol zo zeme a či voda nezmyla zeminu a kamene. Ak je to nutné cibuľky pritlačíme.      
 

4. januárový týždeň
Začíname si zabezpečovať cibule rastlín, ktoré kvitnú v lete a musia sa sadiť na jar. Podobne si nakúpime semená a sadenice. Ak máme v zásobe staršie semená urobíme skúšky klíčivosti.
Pokračujeme v kontrole a opravách záhradného náradia, prípadne si zabezpečíme nové náradie.

Ak máme vykurovaný skleník, zasejeme rajčiny. S výsevom vonkajších odrôd ešte počkáme asi mesiac, inak by sa mohli pred vysadením na záhon veľmi vytiahnuť a oslabiť.

Ak nie je sneh môžeme presvetľovať kry bobuľovín, ktoré sme nestihli presvetliť na jeseň. Pri reze odstraňujeme na jabloniach, egrešoch a čiernych ríbezliach výhonky napadnuté múčnatkou, ktoré spálime. To isté urobíme so suchými plodmi.

Živé ploty z listnatých drevín, ktoré sa rýchlo rozrástli do výšky i šírky, môžeme teraz hlboko zrezať až po staré drevo. Tento rez je zmladzovací a dreviny (hrab obyčajný, zob vtáčí, drieň, ríbezľa alpínska a iné) ho dobre znášajú a na jar zo zvyšného dreva silne vyháňajú.

Odumierajúce a nerodiace stromy, pokiaľ nie sú vhodné na preštepenie, vyklčujeme.

Do kvetináčov vysádzame ľalie, aby začali rýchlo rásť. Tie dáme začiatkom jari von a budú veľmi skoro kvitnúť.

Georgíny, begónie, muškáty a rastliny vo vegetačných nádobách, ktoré sme na jeseň uložili do priestorov na prezimovanie, príležitostne prezrieme a odstránime prípadné ohniská hniloby. Balkónové rastliny vo vegetačných nádobách vyžadujú málo vody, nesmú však vyschnúť, preto ich podľa potreby slabo zalievame.

RADÍME  Záhrada vo februárim

Tvorba webových stránok na WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok