Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
VIANOCE

Vianočný čas sa v lásku mení...je aj na Facebooku:

http://www.facebook.com/pages/Vianocny-cas-sa-v-lasku-meni/181238025221758

Už sviatky lásky pokoja zavítajú zas skoro k nám, pod stromčekom si ľudia postoja, otvoria srdcia dokorán.
Nech v dome Vašom zavládne tiež radosť, že ste spolu, keď rodina si zasadne k štedrovečernému stolu.
...Keď Tichá noc ... zaznie sladko, sviečočky sa rozhoria, privítame Jezuliatko, srdcia sa nám otvoria.
Nech aj u Vás sa rozbúši každé srdce blažené, rozleje sa radosť v duši, starosti čo zaženi              
                           Prekrásne Vianoce i rok 2016

                                               vám želá  Miroslav

Vianočný list pre Teba...

Ako dobre vieš, moje narodeniny sa blížia. Každý rok sa koná oslava na moju počesť a myslím si, že tak bude aj tento rok. Počas týchto dní veľa ľudí nakupuje darčeky. Rozhlas a televízia vo svojich reklamách na každom kroku upozorňujú svet na moje blížiace sa narodeniny.

Je krásne vedieť, že najmenej raz ročne si niektorí ľudia na mňa spomenú. Ako iste vieš, oslava mojich narodenín začala už pred mnohými rokmi. Spočiatku ľudia chápali a boli vďační za všetko, čo som pre nich urobil. Teraz sa zdá, že nik už nepozná skutočný dôvod osláv.
Rodiny a priatelia sú spolu, zabávajú sa, ale nepoznajú význam osláv.
Spomínam si, že aj vlani bola usporiadaná takáto slávnosť na moju počesť. Slávnostná tabuľa bola plná delikates, ovocia a rôznych maškŕt. Výzdoba bola vskutku fantastická a všetko to dopĺňali nádherne zabalené darčeky. Chceš však niečo vedieť? Bol som oslávenec, ale nebol som pozvaný.
Keď prišiel deň D, prišiel som, ale nechali ma vonku, pred zabuchnutými dverami. A ja som tak veľmi chcel byť s nimi.
Popravde, neprekvapilo ma to, pretože v posledných rokoch všetci predo mnou zatvárajú dvere.
Nepozvaný, ale predsa som sa rozhodol potichučky vojsť. Postavil som sa nebadane do rohu miestnosti a sledoval som. Všetci jedli, pili, podaktorí aj opití, rozprávali oplzlé vtipy a nesmierne sa na všetkom bavili. A naviac, keď do miestnosti vstúpil veľký tučný muž oblečený v červenom s dlhou bielou bradou. Vyzeral ako opitý, sadol si do kresla a všetky deti sa rozbehli k nemu, kričiac: „Santa Claus, Santa Claus!“, akoby táto oslava bola na jeho počesť!
O polnoci sa všetci začali objímať. Tak som roztvoril svoju náruč čakajúc koho by som objal. A vieš čo? Nikto ma neprišiel objať. Ľudia si začali rozdávať darčeky, otvárali ich plní očakávania. Keď už boli všetky otvorené, nesmelo som sa obzrel, či tam snáď nebude aspoň jeden aj pre mňa.
Veď ako by si sa cítil ty, keby na tvojich narodeninách boli obdarovaní všetci okrem teba – oslávenca?
Vtedy som pochopil, že som nechcený, nepozvaný a preto som rýchle odišiel.
Každý rok sa sviatok mojich narodenín zhoršuje. Ľudia pamätajú len na jedlo, pitie, zábavu, ale na mňa akosi zabúdajú.
Bol by som rád, keby si mi tieto Vianoce dovolil vstúpiť do svojho života.
Potešilo by ma, keby si uznal skutočnosť, že pred vyše dvetisíc rokmi som prišiel dobrovoľne na tento svet obetovať svoj život na kríži, aby som ťa zachránil. Dnes, jediné čo chcem je, aby si tomu veril celým svojím srdcom.
Rád sa s tebou o niečo podelím. Keďže ma mnohí nepozvali na svoje párty, budem mať svoju veľkú vlastnú grandióznu oslavu, akú si nikto nevie predstaviť.
Stále ešte prebiehajú prípravy. Dnes som poslal mnoho pozvánok a toto je jedna z nich aj pre teba. Chcem vedieť, či prídeš, aby som ti rezervoval miesto a napíšem tvoje meno zlatými písmenami do veľkej knihy pozvaných. Iba tí zapísaní budú pozvaní na párty. Tí, ktorí neodpovedia na pozvánku, zostanú vonku.
Vieš, ako môžeš odpovedať na toto pozvanie?
Je to jednoduché, pošli za mňa túto pozvánku všetkým, na ktorých ti záleží ...
Budem na vás všetkých čakať na tohtoročnej oslave...
Uvidíme sa čoskoro ... Milujem ťa!

                                                                    Ježiš


Vianoce plné kontrastov 


Vianoce prinášajú teplo domova a radosť zo spoločenstva, ale i chlad, smútok a bolesť zo samoty. Cez Vianoce sa v srdciach ľudí rodí pokoj a láska, ale mnohí pociťujú práve beznádej a bezmocnosť. Počas Vianoc sa snažíme byť k sebe milší a pozornejší, ale zároveň nás od seba vzďaľuje akýsi neustály zhon za pseudohodnotami. Azda najväčším kontrastom Vianoc je život a smrť. V jeden deň slávime narodenie Pána, pár dní na to zas mučenícku smrť svätého Štefana a spomienku na betlehemské neviniatka. Vianoce sú sviatkom príchodu Syna toho, ktorý je darcom života, ale i oslavou hrdinskej smrti tých, ktorým život násilne zobrali.

Zaoberať sa smrťou cez sviatky lásky a pokoja asi nie je príliš vhodné. Prečo však liturgisti zvolili práve takéto poradie sviatkov? Niečo na tom predsa len bude. V čarovnej atmosfére Vianoc sme citlivejší na vnímanie potrieb a problémov iných, možno dokážeme viac precítiť i nespravodlivosť týkajúcu sa nevinne odsúdených. Biblický príbeh o Štefanovi i o krutom Herodesovi je totiž stále aktuálny. Štefan zomrel za to, že vyznal svoju vieru a názory, betlehemskí chlapci zas stáli v ceste pri budovaní kariéry vladára a ohrozovali jeho moc. Ešte aj dnes, žiaľ, ľudia „sedia“ za to, že si myslia niečo iné a čakajú na svoj ortieľ. Aj dnes zomierajú deti, ktoré stoja v ceste svojim rodičom. Aj dnes kráča v našich nemocniciach nový život a násilná smrť ruka v ruke.

Táto paralela nie je náhodná. Vianočné sviatky so všetkými svojimi symbolmi znázorňujú realitu v našej spoločnosti. V jeden deň sa narodí dlhoočakávané dieťa a vzápätí iné zomrie, lebo jeho život „ohrozuje“ záujmy iných. Koľko malých mučeníkov, ktorí sa ešte ani nestihli narodiť, má už naša doba.

Asi to nebude len tak, že Vianoce sú plné kontrastov. Možno majú naozaj priniesť do našich sŕdc aj napriek radostnej atmosfére a rodinnej pohode trochu nepokoja, aby sme sa hlbšie zamysleli nad sebou i nad svojimi možnosťami zmierniť súčasnú situáciu. Aby sme priniesli viac tepla tam, kde vládne chlad, viac radosti, kde prevažuje smútok, viac lásky, kde panuje beznádej a hlavne viac úcty k životu tam, kde sa v srdciach dnešných „herodesov“ rodí myšlienka na smrť.

Janka Grešnerová
Autorka je študentkou žurnalistiky.

 

TOPlist
Tvorba webových stránok na WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok