OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
RADÍME Zo všetkého niečo

 Vitajte v sekci RADÍME

 RADÍME  Pripalenina na zehlicke 

Cim vycistim pripaleninu na naparovacej zehlicke? Povrch zehlicky bol pred "prihodou" hladky a leskly. Zehlila som take silonove nohavice a v jednom momente sa mi pekny kus nohavic prilepil na zehlicku a ostalo zoskvarene miesto,a tym padom mi nechce tak zehlicka hriat a "bohovsky" sa s tym zehli.Tak poradte ako to vycistit.Skusala som to aj zoskrabat,ale nic.

  • Určite nezoškrabávať. Skús teplým voskom zo sviečky zabaleným do nejakej starej handry, ktorá sa môže žehliť pri vysokých teplotách. Alebo nejakým tekutým čistiacim prostriedkom na rúry/grily.
  • Treba zapnut žehličku a zohriať ju na maximálnu teplotu.
    Treba si pripravit nejaký čistý uterák na ktorý treba nastriekat penu alebo gél na holenie.

    Potom rozohriatou žehličkou miernym tlakom necháme pôsobiť gel na znečistený povrch (niekoľko sekúnd). Je normálne, že sa pri tom s toho dymí.
    Následne uterák máte pripravený tak, aby bol položený cez ostrú hranu stola. Miernym tlakom v nejakom uhle prejdite následne po tejto hrane a uvidíte, že nečistota ostala na uteráku.
    Ak nezišla na prvý krát, opakujte to znovu, alebo viac pritlačte.
    Je to overený spôsob. Značka, cena alebo iný reklamný parameter Gelu či Peny na holenie neovplyvnia čistotu žehličky :-).

 

  • Na papier nasypem soľ, žehličku zapnem na maximum a potom tú soľ "žehlím" . Zatiaľ som tak stále vyčistila a bez dymu : Soľ nepoškriabe žehliaci povrch žehličky? ja si myslím že nie ked tam je ten kúsok pripálenej látky :rolleyes::confused:
  • To cistim aj zubnou pastou,na studeno!
    ponatierat,nechat trosku posobit a potom normalnym vlhkym vechtikom,tou stranom kde je to draplave,ocistit kruzivym pohybom, kym to nezide. Neviem, ale aka velka je ta tvoja pripalenina. Mozno budes musiet cistit viackrat, kym to celkom zide.
    Iinac su aj take pasty dostat kupit, co to len natries na horucu zehlicku a utries dakym starym uterakom. /neckermann,quelle..... kdesi tam to maju,mala som to uz a je to super,i ked trochu drahe./

 RADÍME  Zo všetkého niečoa

“Somárske uši”
Najmä deťom sa daria robiť v knihách tzv. somárske uši, pokrčené listy, zahnuté rohy. Vyrovnáte ich jednoducho, ak ich vlhkým pijakom navlhčíte a potom zľahka prežehlíte.

“Žehliaca” para
Ak sa vám pokrčili vlnené šaty so zložitým strihom, ťažšie sa žehlia a vyhladzujú. Zaveste ich preto nad vaňu, do ktorej napustíte horúcu vodu. Para im určite pomôže.

Belšia bielizeň
Aby boli biele ponožky, biele tielka a tričká po praní ešte belšie, dajte do ľanového vrecka kúsky citrónovej kôry a vrecko vložte do práčky, v ktorej periete.

Belšie záclony
Biele záclony ešte pred praním namočte na niekoľko hodín do vody, v ktorej ste rozpustili prášok do pečiva. Keď ich potom operiete, budú žiarivo biele.

Blednúce rifle
Blednú vám pri praní rifle? Skúste ich pred praním namočiť do studenej vody, do ktorej ste pridali soľ (asi polievkovú lyžicu soli na 2 litre vody)

Čajové usadeniny
Čajové usadeniny najmä v kanvici ľahko vyčistíme, ak využijeme zvyšky koly alebo nejakého ovocného nápoja, ktorý nechajú na dne naše deti. Namiesto do odpadu ho vlejeme do kanvice alebo šálok a necháme postáť najmenej 1 hodinu. Ak je usadenina hrubšia, aj dlhšie, rozpustí sa sama.

Cigaretový zápach
Ak vám po oslave zostáva byt napáchnutý cigaretovým dymom, stačí vyvetrať a nechať v miestnosti misku s octovou vodou. Poťahy na čalúnenom nábytku vyšúchajte handričkou namočenou v octovej vode, ožijú tak aj farby.

Čistenie bandasky
Ako vyčistiť bandasku, fľašu alebo inú nádobu od rias či iných usadenín? Do nádoby dajte trocha piesku a vody, dobre ju uzavrite a trepte, kým sa riasy alebo usadeniny nedostanú zo stien. Potom nádobu umyte čistou vodou.

Čistenie hracích kariet
Keď sú vaše hracie karty veľmi zašpinené, netreba kupovať nové. Pretrite ich vatou namočenou v čistom liehu alebo v kolínskej vode. Potom ich preleštite suchou handričkou.

Čistenie hrncov
Najlepším prostriedkom na čistenie hrncov je obyčajný piesok. Nasypte ho do hrnca a drhnutím dobre očistite.

Čistenie kovralu
Kovral čistite hustou penou, iba jeho povrch a nikdy ho veľmi nenamáčajte. Jutový základ by sa mohol zraziť, koberec sa bude potom vlniť a už nepôjde vyrovnať. Penu rozotierajte a hneď stierajte vlhkou handičkou namočenou v čistej vode.
Čistenie kuchynského riadu
Pripečený hliníkový riad očistíte vyvarením vo vode s cibuľou. Ak vo vode vyvaríte aj šupy z jabĺčok, riad sa bude doslova ligotať. Teflónovú panvicu najlepšie očistíte tak, že v nej necháte asi 15 minút vrieť 2 dcl vody s dvoma čajovými lyžičkami prášku do pečiva a potom ju opláchnete. Smaltovaný riad čistite sódovým či mydlovým roztokom, prípadne prevarte vodu s lístkami rebarbory. Na znečistený kuchynský riad z ocele použite prevarenú slanú vodu. Po vychladnutí ho prepláchnite a očistite citrónovou šťavou.

Čistenie od farieb
Pri práci so syntetickými alebo s olejovými farbami je čistenie náradia i rúk riedidlom neekonomické a nepraktické, lebo jeho spotreba pri dokonalom čistení napríklad štetca je veľká. Skúste namočiť štetec do nafty alebo do petroleja a potom ho dôkladne umyte vo vode pomocou pracieho jadrového alebo bežného toaletného mydla.

Čistenie od ovocia
Škvrny od ovocia na bielizni veľmi jednoducho odstránite tak, že zašpinený kus bielizne namočíte do studeného mlieka, ktoré však nesmie byť prevarené. Látku nechajte odstáť v mlieku, neskôr vyperte a škvrna zmizne.

Čistenie od sadzí
Ako očistiť oblečenie od sadzí? Nikdy ich nerozmazávajte, iba straste z látky. Na škvrnu môžete nasypať zohriatu múku a nechajte pôsobiť. Potom vytraste a dočistite.

Čistenie prikrývok
Ak používate prikrývky z ovčej vlny, treba ich raz do roka vyprať. Namočte ich do vlažnej vody, pridajte potrebné množstvo lanolínu a nechajte stáť 3 – 4 hodiny. Niekoľkokrát ich len rukami postláčajte, starostlivo vyplákajte a prikrývky budú ako nové.

Čistenie rúk
Ruky zájdené od ovocia alebo zeleniny najlepšie vyčistíte, ak ich ponoríte do octu a potom dočistíte citrónom.

Čistenie sporákovej platne
Zájdenú sporákovú platňu najlepšie vyčistíte vlhkou handričkou namočenou v soli.

Čistenie striebra
Na čistenie treba použiť zubnú pastu pre fajčiarov a pomocou mäkkej detskej zubnej kefky a studenej vody vyčistite dané predmety.

Čistenie šperkov
Do malého pohárika dajte studenú vodu, lyžičku octu a trošku jari. Šperky do roztoku ponorte a nechajte cez noc odstáť. Ráno ich opláchnite studenou vodou, osušte fénom a budú ako nové.

Čistenie šperkov
Existuje viacero spôsobov. Napríklad strieborné šperky najskôr umyte v roztoku saponátu, potom natrite zmesou čpavku a kriedy. Nechajte zaschnúť a napokon vyleštite mäkkou handričkou.Zlaté šperky môžete vyvariť vo vode so saponátom. Krátko povarte a nechajte odstáť asi 10 minút. Vodu zlejte, šperky opláchnite a vyutierajte mäkkou handričkou.

Čistenie topánok
Topánky z tvrdej, drsnej kože čistite tvrdou kefou alebo vlhkou handričkou. Na pravú jemnú kožu použite mäkšiu handru. Semiš dobre vyčistíte gumovou kefkou.

Čistenie vázy
Úzke vázy sa vždy ťažšie čistili. Nalejte teda do nich teplú vodu, pridajte ocot, soľ a nechajte niekoľko hodín pôsobiť.

Čistenie žehličky
Žehličku, ktorá odspodu zažltla, vyčistite soľou a octom.

Čistiace kefky
Staré zubné kefky nemusíte vyhadzovať. Odložte si ich, určite sa vám zídu pri čistení škár na rôznych predmetoch, na vyčistenie armatúr v kúpeľni ap.

Domáce lepidlo
Surový vaječný bielok zmiešaný s pšeničnou múkou je výborným lepidlom rozbitých porcelánových predmetov.

Gumové tesnenie
Gumové tesnenie na dverách chladničky udržiavajte vždy čisté – vie zadržať množstvo chladu. Pružné ho zachováte, keď ho po umytí pretretie handričkou navlhčenou v glyceríne.

Jemná vlna
Vlnené veci, ktoré nosíte priamo na tele, je dobré vyprať ručne jemným detským šampónom vo vlažnej vode.

Klobúky
Pánske klobúky sa často prepotia, a tak vložte medzi koženú vložku a plsť pásik pijavého papiera.

Kockovač ľadu
Primŕza vám niekedy kockovač ľadu v mrazničke? Potrite ho zo spodnej strany tukom alebo voskom zo sviečky.

Kožený nábytok
Kožený nábytok očistite roztokom z jednej lyžičky oleja a lyžičky octu. Použite mäkkú flanelovú látku.

Kupujeme obuv
Topánky, lodičky, tenisky ap. kupujte neskoro popoludní alebo večer. Vtedy sú vaše nohy unavené, po práci opuchnuté, takže kúpená obuv bude pohodlná a nebude tlačiť.

Lak na nechty
Lak na nechty nebude vysychať, keď ho budete skladovať v chladničke.

Lakové topánky
Lakové topánky treba občas starostlivo vyčistiť alebo ošetriť, a to rozkrojenou cibuľou. Potom ich len vyleštite jemnou handričkou a koža nebude praskať.

Lesklé kohútiky
Ak chcete mať chrómované vodovodné kohútiky dlho čisté a lesklé, umyte ich čistiacim prostriedkom na riad a potom vyleštite novinovým papierom.

Lesknúce sa okná
Okná sa budú lesknúť, keď do vody na umývanie pridáte lyžicu liehu a štipku modrého farbiva, ktoré sa používa na zjasnenie bielizne.

Lunárne pranie
Periem vtedy, keď Mesiac cúva, čiže z neho ubúda. Vtedy periem pri polovičnom množstve prášku a bielizeň je žiarivejšia, krajšia, čistejšia.

Mastné škvrny
Mastné škvrny od tuku či od oleja najlepšie očistíte za sucha benzínom. Čerstvú mastnú škvrnu hneď posypte škrobovou múčkou a nechajte pôsobiť asi 10 minút.

Mole a levanduľa
Trápia vás mole v šatníku? Nemusíte ich vyháňať naftalínovými tabletkami, ale môžete použiť levanduľovy balíček, ktorý vymeníte raz za rok. Moliam levanduľa nevonia.

Mole a vône
Zistil som, že mole sa vyhýbajú niektorým vôňam, ako sú vôňa levandule či listov vlašského orecha. Odpudia ich aj šupy z pomaranča a citróna, ako aj vôňa cédrového dreva. Použitie je jednoduché – šupky či usušené bylinky dajte do vrecúška a to vložte do šatníka.

Mole a elektrický odpudzovač
Chctete zničiť mole? Potrebujete elektrický odpudzovač komárov a predlžovačku. Elektrický odpudzovač (s kvapalinou alebo na pevnej báze) zasuňte do predlžovačky a tú zasa do skrine. Dvierka privrite a predlžovačku zapnite do zásuvky. Niekoľko hodín nechajte pôsobiť a mole uhynú.

Mušince na obrazoch
Na rámoch obrazov nebudú mušince, ak rámy umyjete handričkou namočenou vo vode, v ktorej ste uvarili cibuľu. Muchy sa im budú vyhýbať.

Mušky na kvetoch
Cez zimu býva na bytových kvetoch a v zemine veľa mušiek. Uvarte 1 liter vody s 3 strúčikmi cesnaku, s 3 cigaretami a s ruským čajom. Všetko prevarte, nechajte vychladnúť a pri polievaní miešajte 2 dcl pripravenej tekutiny s 2 litrami vody. Týmto roztokom môžete listy na kvetoch aj postrekovať.

Nádoby pre domáceho majstra
Poháre od detskej výživy môžete využiť na uskladnenie rôznych klincov, tesnení, skrutiek a pripináčikov. Vrchnák pribite alebo priskrutkujte cez stred na spodnú stranu police a poharé do nich len zakrútite.

Nedymiaca sviečka
Ak vám prekáža dymiaca sviečka, skúste nožničkami skrátiť knôt. Ak má sviečka málo kyslíka, vypaľuje sa do hĺbky a dymí. Preto mäkký, teplý okraj jednoducho odstrihnite.

Nekĺzavý vešiak
Niekedy sa vám nohavice zavesené na vešiaku kĺžu, posúvajú. Odstrihnite preto kúsok nejakej látky a prilepte ju na vešiak. Nohavice sa už nebudú kĺzať.

Nepoužívané periny
Nepoužívané periny nikdy neukladajte do nepriedušných debien, pretože by nemohli dýchať. Perie totiž obsahuje zvyšky tuku, ktorý bez vzduchu stuchne a potom zapácha.

Nepremokavé topánky
Ak topánky premokajú, treba ich zvonku natrieť ricínovým olejom (používaným ako preháňadlo).Keď topánky púšťajú farbu, treba ich zvnútra pretrieť octovou handričkou. Čiernu farbu už púšťať nebudú.

Nepremokavé topánky
Koženou podrážkou topánok zvykne presakovať voda, topiaci sa sneh. Potrite okraje podrážok zohriatym ľanovým olejom a máte po probléme.

Nezamŕzajúce okná
Okná môžete pred námrazou ochrániť takýmto náterom: zmiešajte trištvrte litra liehu s trištvrte litrom vody a s 3 lyžicami glycerínu. Natreté sklá necháte zaschnúť a potom vyleštíte suchou handričkou.

Nezapáchajúce kvety
Aby voda vo váze nezapáchala a stonky nehnili, vložte do nej kúsok dreveného uhlia alebo striebornú mincu. Oxidáciou striebra vznikajú soli, ktoré usmrcujú baktérie.

Ocot čistí
Nemusíte kupovať drahé chemické čistiace prostriedky. Octom výborne vyčistíte vápenaté usadeniny z kachličiek v kúpeľni či v kuchyni, z toaliet i z vodovodných kohútikov.

Očistite vodovodný kohútik
Pravidelne čistite vodovodné kohútiky, lebo sa v nich usádzajú nepríjemné vápenaté látky. Omotajte hlavu kohútika látkou, aby sa nepoškodila povrchová vrstva a potom ho kliešťami vytočte. Čierny krúžok a sitko z hlavy dobre vyčistite kefou a ponorte ich na hodinu do odvápňovacieho roztoku. Napokon zložte všetko dokopy.

Odlepovanie etikiet
Ak chcete zbaviť pohár či fľašu etikety, môžete použiť napríklad obyčajnú diavu. Pomáha aj acetón, ale ten je vhodný iba na také výrobky, ako sú sklo či keramika. Diava pomáha aj pri ostatných materiáloch.

Olejový rozprašovač
Pri používaní oleja v kuchyni si nalejte olej do vopred vyčisteného rozprašovača na kvety. Keď pražíte napríklad palacinky, nemusíte panvicu potierať pierkom, postriekajte ju len toľko, koľko potrebujete. Je to úsporné a hygienické.

Orgován vo váze
Orgován vydrží vo váze dlhšie, ak dobre zrežiete stopky a do vody pridáte trocha cukru.

Osviežte farby koberca
Skúste farby koberca osviežiť tak, že ho posypete navlhčenou soľou a keď uschne, soľ zametiete. Podobne môžete koberec vyčistiť aj kefou, ktorú máčate do dobre osolenej vody.

Označené kľúče
Aj vy stále nosíte obrovský zväzok kľúčov? V obchode možno kúpiť farebné označovače z umelej hmoty alebo si ich označte aspoň lakom na nechty. Budete mať lepší prehľad.

Páliaca pokrievka
Rada pre gazdinky, ktoré pri varení páli uško pokrievky staršieho typu: Vsuňte pod uško korkovú zátku, aby sa dala dobre chytiť. Nepotrebujete chňapku ani utierku a prsty si nepopálite.

Perieme metly
Metly a kefy môžete umyť vo vode s trochou mydla, do ktorej pridáte čpavok (na 1 liter vody dve lyžice čpavku). Perte len vlas, nie drevo a potom zaveste, aby dobre vyschli.

Pevnejšie gombíky
Gombíky budú na oblečení dlhšie a pevnejšie držať, ak ich prišijete elastickou niťou.

Pivnica bez plesne
Pivnicu nezabudnite chrániť proti plesniam sírením. Na 1 kubický meter pivnice použite asi 1 g síry. Plátok síry položte na plech a zapáľte. Uvoľňuje sa tak oxid siričitý, ktorý ničí nielen plesne, ale aj parazity.

Potraviny v chladničke
Aj potraviny majú v chladničke svoje miesto. Zelenina, ovocie a šaláty patria do najnižšieho priestoru, kde sklená platnička nad ním zadržiava časť chladu. Nad sklenenou platňou (teplota v chladničke stúpa smerom hore) uskladňujte mäso a ryby. Do poličiek na dverách, kde je teplejšie, vkladajte maslo na natieranie, ale aj nápoje, ktoré by mali byť len mierne chladené.

Pozlátené rámy
Rokzrojenou cibuľou dobre očistíte pozlátené rámy. Použiť môžete aj saponát zmiešaný s octom.

Pranie a zipsy
Zipsy na odevoch by ste mali pred praním v práčke vždy poriadne zapnúť. Ochránite tým samotný zips, látku na oblečení aj všetky ostatné kusy oblečenia, ktoré periete.

Pranie jemnej bielizne
Aby sa časti jemnej dámskej bielizne pri praní nevyťahovali a nepoškodzovali (napríklad háčiky od podprsenky), vložíme bielizeň do vrecka – ušijeme ho napríklad zo starej záclony veľké asi 40 x 50 cm tak, aby sa dalo hore zviazať. Môžete v ňom prať aj tričká.

Prelievanie farby
Ak prelievate farbu do inej nádoby (napríklad po maľovaní do menšej), oblepte najskôr jej okraje lepiacou páskou, ktorú potom odstránite. Okraje ostanú čisté, nádoba sa dá dobre uzavrieť a nemusíte sa zaťažovať čistením a utieraním.

Prihorenina v hrnci
Prihoreninu v hrnci odstránite tak, že nasypete do hrnca jeden prášok do pečiva, zalejete vodou a necháte chvíľu povariť. Potom necháte ešte chvíľu postáť.

Ručné pranie
Ručné pranie ničí ruky, a tak si uľahčite túto činnosť. Pripravte si nádobu s vodou s takou teplotou, akú treba na príslušnú bielizeň. Dajte do nej prací prášok a potom si zoberte zvon na pretláčanie potrubia (samozrejme, dobre vyčistený). Stláčajte, kým nie je bielizeň dostatočne čistá (napríklad 40 – 50 stlačení). Napokom zvonom bielizeň aj vyplákajte.

Rúž na skle
Stopy rúžu zo skla ľahko umyjeme, ak ho predtým potrieme štipkou soli. Vzácny porcelán by mohla soľ poškodiť, preto použijeme ocot.

Rukavice
Najmä dámam sa vďaka dlhým nechtom párajú rukavice na koncoch prstov. Pomôžete si jednoducho – do špičiek prstov rukavíc vložte malé chumáčiky vaty.

Sadrovanie steny
Na vyrovnanie nerovností na stene použite sadru: do 100 g vody nasypte pomaly asi 150 g sadry. Zmes zbytočne nemiešajte, lebo by rýchlejšie tvrdla (ak chcete docieliť práve to, pridajte do zmesi trochu soli). Aby tuhla sadra pomalšie a mali ste viac času na urovnanie, pridajte do nej trošku gleja.

Samozalievacie kvety
Izbové kvetiny sa budú zalievať samy, ak do zeminy zapustíte zväzok hrubšej bavlnenej priadze a druhý koniec vložíte do pohára s vodou, ktorý umiestnite nad kvetináč. Zíde sa vám to najmä pri odchode na dovolenku, keď nemáte niekoho, kto by vám polieval kvety.

Sivý povlak
Sivý povlak na tanieroch, ktoré sú ešte aj bez lesku, vyčistíme zmesou octu a soli - 1 lyžička soli, 2 lyžičky octu, na bežných tanieroch, nie drahom porceláne.

Skrutka do dreva
Aby skrutka ľahšie vnikala do dreva, potrite vyvŕtanú dierku mydlom.

Spotreba benzínu
Nosič na streche auta, klasická záhradka, zvyšuje spotrebu benzínu o 10 %. Preto ak môžete, nenaložený nosič dávajte dolu. Ak ho plne naložíte, spotrebuje vaše auto až o 25 % viac benzínu.

Správne voňavkovanie
Niekedy je zložité správne sa navoňavkovať. Krk ani dekolt si nevoňavkujte, lebo to ovplyvňuje váš čuch a nemôžete odhadnúť intenzitu. Navyše, kvapôčka voňavky na tomto mieste a za ušnými lalôčkami môže spôsobiť pigmentové škvrny. Radšej si po umytí navoňajte ešte vlhké vlasy (najmä na šiji). Nevynechajte kĺby na rukách a na nohách.

Svetlo a zemiaky
V pivnici alebo v komore, kde máte uložené zemiaky, by nikdy nemalo byť priveľa svetla, ale skôr pološero. Na svetle zemiaky zelenajú a na jar rýchlejšie klíčia.

Šampanské s bublinkami
Ak ste nestihli dopiť fľašu sektu a nechcete, aby vám rýchlo vyvetral, ponorte doň striebornú lyžičku a dajte fľašu do chladničky.

Šetrime elektrinu
Tipov na šetrenie energie nie je nikdy dosť. Ak si uvaríte v kanvici viac kávy a zvyknete si ju pred ďalším pitím asi hodinku prihrievať, aby bola teplá, míňate tak ročne až tisíc korún za elektrinu.

Šetrné vykurovanie
V byte by malo byť okolo 20 stupňov, v spálni maximálne 18 stupňov. Ak zakrývate radiátory a iné vyhrievacie telesá, oberáte sa o 20 % tepla. Stiahnuté rolety, žalúzie a zatiahnuté závesy bránia úniku tepla. Napríklad platnička z alobalu medzi radiátorom a stenou odráža dostatok teplo do miestnosti. Nezabudnite zatesniťokná a dvere izolačnou fóliou alebo gumovými pásmi.

Šikovné vešiaky
Pri likvidácii starších odevov sa dajú využiť vypchávky, ktoré jednoducho dvomi–tromi stehmi prichytíte na vešiak. Keď si obesíte napríklad blúzku či košeľu, vešiak vaše oblečenie neotlačí.

Škodcovia v komore
Komoru najskôr dôkladne očistite a na police poukladajte bobkové listy. Tie môžete aj ponavliekať na niť a tú napnúť pozdĺž každej police. Po istom čase bobkové listy vymieňajte. Môžete priložiť aj strúčiky cesnaku – škodcov z komory zaručene odoženiete.

Škorica na škodce
Kúsok škorice odoženie mušky z ovocia. Škorica pomôže pri výskyte mravcov. Ak nie, potrite mravčie chodníčky levanduľovým olejom alebo posypte práškom do pečiva.

Škriabavé oblečenie
Ak vás zvyknú sveter, sukňa, nohavice, blúzka alebo iný odev škriabať, vložte ho aspoň na jeden deň do mrazničky. Určite to pomôže.

Škvrny na parketách
Ak sa vytvoria na parketách mastné škvrny, očistíte ich kašičkou z páleného magnézia a z benzínu. Túto zmes naneste na škvrnu a po zaschnutí odlúpnite.

Škvrny na popolníku
Ak vám vadia škvrny na porcelánovom popolníku, ktoré sa nedajú umyť, skúste ich vyčistiť navlhčeným korkom namočeným do soli.

Škvrny na tapetách
Zašpinené tapety či škvrny na tapetách môžete vyčistiť tak, že zmiešate škrob z troškou vody, miesta potriete, necháte zaschnúť a potom kefou odstránite nečistoty.

Škvrny od asfaltu
Mastné škvrny od asfaltu na aute alebo na nábytku najlepšie očistíte handričkou namočenou v bravčovej masti.

Škvrny od blata
Zablatený koberec najľahšie vyčistíte handričkou namočenou v octovej vode a potom len vysučíte čistou handričkou.

Škvrny od čokolády
Na staršie škvrny od čokolády alebo kakaa naneste teplý glycerín a nechajte pôsobiť asi 3 minúty. Použiť môžete aj lyžičku glycerínu zmiešanú so žĺtkom – naneste na škvrnu a potom zvyčajným spôsobom vyperte.

Škvrny od hrdze
Pripravte si zmes octu a soli, nalejte na miesto, ktoré je znečistené hrdzou, nechajte pôsobiť a napokon operte.

Škvrny od opaľovacieho oleja
Fľak od oleja potrite trochou tekutého mydla a nechajte pôsobiť. Potom prešúchajte a opláchnite studenou vodou. Napokon vyperte zvyčajným spôsobom. (Na hodbáb nasypte trochu zemiakovej múčky a potom umyte jemným mydlom.)Magda z Popradu

Škvrny od ovocia
Posypte fľak od ovocia alebo od ovocných štiav soľou a ak je to možné, prelejte vriacou vodou. Pomôcť môže aj citrónová šťava. Ak fľaky nechcú zmiznúť, ponorte oblečenie do cmaru s citrónom a umyte.

Škvrny od plesne
Škvrny od plesne navlhčite kefírom (alkoholicky skvasené prevarené mlieko), nechajte pôsobiť a potom dané veci dobre vyperte v čistej vode.

Škvrny od plesne
Izolačnú hmotu na vani a na umývadlách zvykne napadnúť čierna pleseň, ktorá sa ťažko odstraňuje. Dá sa odstrániť Savom tak, že ho nalejete na izolačnú hmotu a necháte niekoľko hodín pôsobiť. Hmotu stačí len poumývať čistou vodou a škvrny zmiznú.

Škvrny od soli
Tie vyčistíte jednoducho – ponorte do teplej octovej vody, vypláchnite a operte ako zvyčajne.

Škvrny od vosku
Ak kvapne vosk zo sviečky na koberec, zohrejte ho fénom na vlasy a keď zmäkne, odstráňte hrubú vrstvu. Zvyšok prikryte pijavým papierom a prežehlite žehličkou. Mastné zvyšky zostanú na papieri.

Šváby
Šváby treba nalákať na pivo v miske, ku ktorej urobíte akési mostíky z papiera. Šváb sa takto dostane k pivu, spadne do misky a zahynie.

Teplé jedlo
Mamičkám, ktoré nechávajú deti samy počas prázdnin a boja sa, že si ublížia pri zohrievaní stravy. Každé jedlo (okrem polievky) v hrnci, v ktorom ste ho pripravili, zabaľte do utierky a uložte pod paplón. Jedlo vydrží niekoľko hodín teplé a netreba ho prihrievať.

Teplý termofor
Ak radi používate termofor a rýchlo chladne, naplňte ho slanou vodou. Zostane dlhšie teplý.

Tlačiace topánky
Ak vás tlačia topánky, vytrite ich zvnútra obyčajným liehom (denaturovaným liehom, alpou). Potom si topánky obujte a chvíľu v nich vydržte – najlepšie kým vnútro topánok neuschne.

Tlačiace topánky
Keď vás tlačia topánky, vypláchnite ich vnútornú časť horúcou vodou. Potom si ich obujte a topánky sa vytvarujú podľa vašej nohy.

Trvácnejšie sviečky
Aj vám sa niekedy zdá, že počas príjemných chvíľ horia sviečky rýchlejšie, ako by ste si priali? Tak potom tesne pred ich zapálením vložte sviečku na niekoľko hodín do mrazničky. Bude horieť pomalšie, pravidelnejšie a nebude sa tak rýchlo topiť.

Umývanie okien
Skúste pri umývaní okien pridať do nádoby s roztokom aj zopár kvapiek denaturovaného liehu. Dodáte tak oknám ten pravý lesk.

Umývanie riadu
Ak sa vám minuli prípravky na umývanie riadu, môžete použiť šťavu z citróna zriedenú s teplou vodou. Špinavé plechy vyčistíte najlepšie tak, že ich posypete hrubou soľou, necháte pôsobiť asi hodinu a potom plech umyjete zvyčajným spôsobom.

Upchatý odtok
Ak sa vám upcháva odtok na dreze alebo vo vani, nemusíte používať rôzne chemikálie. Stačí, keď na noc do odtoku vlejete prevarený ocot z hrsťou soli.

Uskaldnenie jabĺk
Čím menej kyslíka sa dostáva pri uskladňovaní k jablkám, tým pomalšie v nich prebieha látková premena. Najvhodnejšie sú preto pivnice s hlinenou alebo s kamennou dlážkou. Pri uskladnení jabĺk si môžete pomôcť plastovými vreckami. Jablká zostávajú ako čerstvé.

Utieranie prachu
Obrazovka televízora, displeje alebo stolíky so sklenenou tabuľou priťahujú množstvo prachu, ktorý vplyvom statickej elektriny drží pevnejšie. Pomôžete si ľahko. Do teplej vody pridajte trochu aviváže a takto navlhčenou handričkou utrite prach.

Utierky z plachty
Ak máte staré plachty, ktoré už nepoužívate, nevyhadzujte ich – môžete znich urobiť výborné utierky na riad. Rokmi prania sú totiž zmäknuté a na skle nezanechávajú vlákna (používajte však len čistý ľan alebo bavlnu). Plachtu nastrihajte na väčšie kusy, než je bežná utierka, pretože rýchlejšienasiaknu vodou.

Uvarené či surové vajíčko?
Veľa gazdiniek má počas Veľkej noci problém zistiť, ktoré vajce je surové a ktoré uvarené. Na rozpoznanie slúži jednoduchý trik. Na hladkej ploche, povedzme, na kuchynskej linke, vajíčko medzi prstami roztočíme a to, ktoré sa krúti, je uvarené. Vajíčko, ktoré nemá snahu sa pohybovať, je surové.

Uvoľnená obkladačka
Ak sa uvoľní obkladačka, prilepte ju cementovou maltou. Najskôr z nej odstráňte pôvodnú stvrdnutú maltu, namočte ju do vody, natrite zospodu maltou, dobre pritlačte na stenu a pridržte, až zatvrdne.

Vane a umývadlá
Značne znečistené miesta vo vani a v umývadlách očistíte tak, že položíte na fľaky handričku namočenú do octu a necháte pár minút pôsobiť. Potom miesto dôkladne vydrhnite a opláchnite studenou vodou.

Varná kanvica
Varnú kanvicu dobre vyčistíte, ak ju naplníte horúcou vodou, pridáte prášok do pečiva a necháte postáť.

Vianočný stromček
Vianočný stromček vydrží dlhšie čerstvý, keď ho vložíte do vedierka s vodou, do ktorej pridáte glycerín v pomere 1 : 1.

Vlhká komora
Komoru zbavíte vlhkosti, ak do väčšej nízkej nádoby dáte kuchynskú soľ, ktorá pohlcuje vlhkosť. Vlhkú soľ potom rozložte na plech alebo na pekáč, vysušte v rúre a znova ju môžete použiť.

Vlnené oblečenie
Ak vám po opratí vlnené oblečenie príliš zmäklo, skúste ho ponoriť do slabého roztoku zemiakového škrobu, vyžmýkajte a rozložte do pôvodného tvaru na osušku či plachtu. Do oblečenia môžete vložiť aj uteráčik, ktorý vsiakne nadbytočnú vlhkosť a napríklad vlnený sveter sa nezlepí.

Vodný kameň v práčke
Na odstránenie vodného kameňa v práčke nemusíte používať drahé prostriedky. Stačí naliať do práčky raz za mesiac 1 liter octu a práčku nastaviť na program vyváranie
na 90 °C. Pozor – bez bielizne a bez prášku.

Vodný kameň vo vani
Vodný kameň z vane môžete odstrániť tak, že usadeniny posypete navlhčenými kryštálikmi kyseliny šťaveľovej, rozotriete a necháte pôsobiť asi 15 minút. Potom vaňu opláchnite vodou, do ktorej ste pridali sódu. Pri starších nánosoch postup opakujte.

Voňavá bielizeň
Vaša bielizeň môže ešte príjemnejšie voňať, ak do vody, ktorou plníte žehličku, dáte pár kvapiek vonného oleja.

Voňavý byt
Vo vykurovacom období vám celý byt krásne prevoňajú kúsky citrónovej, pomarančovej či grapefruitovej kôry, ktorú rozložíte na radiátory.

Vŕzganie a zadrhávanie
Na čerstvo natretých oknách potrite vnútorné rámy Indulonou a nebudete mať problém pri ich otváraní. Ak vám vŕzgajú dvere, natrite pánty Indulonou. Aj zips na obuvi či kabelke možno takto natrieť, otváranie bude jednoduchšie.

Vykurovací systém
Pri opätovnom plnení vykurovacieho systému ústredného kúrenia v dome alebo na chate (keď ste sám v objekte): predtým, ako začnete púšťať do radiátorov vodu, zabezpečte mikroténovým vrecúškom na každom radiátore miesto ovzdušňovania. Môžete ho prilepiť lepiacou páskou a predídete tým zbytočnému pobehovaniu, prípadne vytečeným radiátorom.

Vzdušné vankúše
Vankúše naplnené perím zostanú príjemne vzdušné, keď ich občas na bočnej strane trochu vypárate, do otvoru vsuniete fén a prefúkate.

Zadrhávajúce zásuvky
Zasúvacie plochy na zadŕhajúcich drevených zásuvkách natrite voskom. Ten pomôže aj pri zipsoch na taškách, kufroch ap.

Zapáchajúca termoska
Z termosiek vychádza po určitom čase zápach. Naplňte termosku vodou, do ktorej primiešate lyžicu múky a horčice, potom dobre potraste a napokon opláchnite teplou vodou.

Zapíjanie tabletky
Najmä starším ľuďom a deťom sa ťažšie prehĺtajú tabletky. Skúste si pomôcť tak, že tabletku vložíte do kúska banána – dolu hrdlom pôjde ľahšie.

Zbieranie črepín
Sklené črepiny roztrúsené po koberci nemusíte hneď vysávať. Stačí ich pozberať kúskom navlhčenej vaty.

Žehlenie čipky
Ak je na vašom oblečení čipka, žehlite ho vždy z opačnej strany na mäkkom podklade. Vyžehlíte tak nielen výšivky, ale vyhladí sa aj priestor medzi nimi.

Žuvačka ako tesnenie
Aj vyžuvané žuvačky môžu poslúžiť na zalepenie akéhokoľvek miesta, kde napríklad zateká voda. V kuchyni pri dreze, na terase, schodisku. Spojenie žuvačkou je pevné, tvrdé a nezapadá prachom.

Mravce
Objavili sa vo vašej blízkosti mravce a otravujú vám život? Posypte všetky miesta, kde sa nachádzajú, detským púdrom a máte po probléme.

Škvrny od atramentu
Ak deti zafŕkajú koberec atramentom, najskôr škvrny utrite horúcim roztokom kyseliny citrónovej a potom vlhkou handričkou namočenou v čistej vode.

Vodný kameň v kanvici
Ak nechcete, aby sa vo varnej kanvici tvoril vodný kameň, hneď po použití kanvicu opláchnite studenou vodou.


Na pripečené jedlo - varíme v hrnci v troške vody polovicu prášku do pečiva alebo sódy bikarbóny. Pomáha aj čistiaca tabletka do umývačky.

Strieborné príbory zabalíme do alobalu a tak varíme asi 30 minút. Na striebro sa hodia aj tabletky na čistenie umelého chrupu.

Pevne držiacu skrutku ľahko uvoľníte, keď na ňu nakvapkáte trocha peroxidu vodíka, alebo ak pred skrutkovaním čo najviac nahrejete hranu skrutkovača.

Do tvrdého dreva zatlčiete klinec ľahšie, keď ich vopred namočíte do oleja, mydla alebo vosku. Ak klinec zatĺkate do tej istej dierky, kde bol predošlý, lepšie drží, ak dierku zaplníte vatou namočenou do sadry alebo zátkou z vlhkého novinového papiera.

Nepríjemný zápach čerstvej farby počas maľovky bytu cez noc zmizne, keď v miestnosti rozostavíte nádoby so soľou, slanou vodou alebo rozkrojenými cibuľami.

Keď chcete odstrániť zlý vzduch v miestnosti, môžete v popolníku zabaliť bobkový list. Potuchnutý vzduch v skrini zmizne od zrniek kávy, alebo ak do skrine položíte pomaranč s napichanými klinčekmi.

Zápach tabakového dymu pominie, ak v izbe umiestnite misku s octom.

Zápachu na toalete sa dômyselne zbavíte, keď škrknete zápalkou. Plameň totiž doslova spáli nepríjemné plyny.

Nepríjemnému zápachu, ktorý sa šíri z umývačky riadu, sa dá zabrániť. Ak ju nepoužívate každý deň, nasypte na jej dno niekoľko lyžičiek sódy bikarbóny.

Aby bola vo vašom byte jemná vôňa a vyššie vlhkosť, dajte do vody klinčeky a preveďte do varu. Môžete tiež na panvici zohriať hnedý cukor so škoricou. Kuchyňa bude voňať akoby ste celý deň piekli. Vzduch sa osvieži aj keď necháte variť pár plátkov citróna.

Ak chcete, aby viečko pri zaváraní držalo a neprepustilo vzduch na 100 % okraj pohára potrite bielkom z vajíčka.

Vrchnáky zaváracích pohárov ľahko odkrútite, ak poháre ponoríte do teplej vody hore dnom.

Ak potrebujete naliať horúcu tekutinu do pohárov, položte ich na mokrú utierku.

Ak sa vám nedá cesto dobre vyváľať, vložte ho medzi dve fólie, rozvaľkajte, fólie odstráňte a cesto položte na plech.

Nádoby a kuchynský riad, ktorý používate pri práci s akýmkoľvek cestom, kde je základom múka, umývajte najskôr studenou a potom teplou vodou.

Varešky na varenie budú opäť biele, ak ich na noc ponoríte do roztoku sódy bikarbóny.

Drevená doštička na krájanie mäsa alebo cibule bude ako nová, ak ju na tri hodiny namočíte do octovej vody.

Na čistenie zrkadla či okna je veľmi dobrá horúca voda. Prípadne zrkadlo potrite rozrezaným zemiakom, opláchnite čistou vodou a vyleštite novinovým papierom.

Vodou z varených zemiakov sa dá vyčistiť linoleum, tak dobre, že vyzerá ako nové. Čierne pruhy od gumových podrážok možno ňou vyčistiť handričkou namočenou v liehu.

Dlaždice sa opäť rozžiaria, keď ich dôkladne poutierate novinovým papierom napusteným čpavkom.

Mastné kachličky v kúpeľni alebo v kuchyni budú opäť lesklé, ak ich natrieme voskom na dlážku a zľahka vyleštíme

Hladké leštené plochy ľahko očistíme zmesou dvoch rovnakých dielov olivového oleja a liehu

Znečistené ryhy na varnej doske vyčistíte tak, že dosku trocha zohrejete, nasypete na ňu prášok do pečiva a potom poutierate handričkou na riad. Škvrny na varných platniach zmiznú, keď na ne nasypete soľ, a dôkladne och vyčistíte navlhčenou kefkou. Potom opláchnite vodou a utrite dosucha.

Striekacie otvory na hlavici sprchy sa zanášajú po určitom čase vodným kameňom. Naplňte misu teplým octom alebo slanou vodou a hlavicu do nej vložte. Nechajte odležať, kým sa vodný kameň nerozpustí.

Drez z ušľachtilej ocele bude žiariť aj bez drahých čistiacich prostriedkov, keď ho potriete soľou s octom. Potom ho opláchnite vlažnou vodou.

Aby sa mydlo v domácnosti kompletne zužitkovalo, urobte zárez do špongie a mydlo tam zasuňte. Mydlovú špongiu potom oceníte pri kúpaní.

Sviečky nekvapkajú, keď ich ponoríme na hodinu do slanej vody a potom dobre osušíme

Vosk zo sviečky na drevenom nábytku sa dá zmäkčiť sušičom vlasov a odstrániť kuchynskou utierkou - potom miesto utrite octovou vodou.

Ryhy na nábytku z orechového dreva sa dajú odstrániť rozpoleným jadrom orecha

Prútené pletivo stoličiek môže časom stratiť pružnosť. Vtedy pomôže, keď napustíte pletivo horúcou vodou a necháte ho pomaly uschnúť.

Aby sa drevené šuplíky lepšie zasúvali, namažte okraje mydlom.

Ak máte v kuchyni hrdzu tak zmiešajte citrónovú šťavu so soľou a zmesou potrite hrdzavé miesto, prípadne škvrny na bielizni.

Odolné škvrny zmiznú, ak ich potriete penou na holenie. Penu nechajte chvíľu pôsobiť, potom ju zotrite handrou a čistou handrou.

Pri mastných a olejových škvrnách pomôže zasa zemiaková múčka alebo pšeničná múka.

Ak pri žehlení objavíte na bielizni mastný fľak, ktorý sa vám nepodarilo vyprať, posypte ho detským zásypom a cez handru prežehlite.

Bielizeň zostane nádherne biela, keď spolu s ňou vyperiete ľanové vrecúško plné vajcových škrupín.

Hodvábne kravaty nemusíte ihneď nosiť do chemickej čistiarne. Najskôr môžete vyskúšať účinok zemiakov. Tie nastrúhajte a vytlačte z nich šťavu cez handričku. Šťavu dajte do vody a kravatu v nej vyperte. Napokon vypláchajte.

Farebné výšivky budú opäť krásne, keď ich najskôr namočíte do cmaru a potom vyperiete.

Čipky posypte magnéziom, ktoré necháte niekoľko dní vsiaknuť a potom vyprášte.

Zamatu vráti lesk, ak ho jemne ošetríte kefou s troškou soli.

Záclony zažltnuté od cigaretového plynu budú opäť čisté, ak ich namočíte do slanej vody.

Žmolky z poťahov odstránite jelenicou na okná namočenou v octe, ktorou plochy zľahka pretriete.

Filcový klobúk, ktorý stratil tvar, podržte nad vodnou parou a potom ho opäť upravte na žiadaný tvar.

Ak máte premočené kožené čižmy, vložte do nich nadrobno nakrájané gaštany. Vyschnú tak rýchlejšie.

Páperové paplóny a vankúše vetrajte v prievane, a nie na priamom slnku, pretože perie vtedy vysychá, láme sa a tvorí sa prach

Tvorba webových stránok na WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok